Zrušení těžebních limitů? V čí prospěch?

15. října 2012

(…) V současné době je vyvíjen tlak na zrušení těžební limitů. Damoklův meč ztráty domova a budoucnosti včetně příslibu dalších oblak exhalací se tak opět vznáší nad Ústeckým krajem. Je opravdu zrušení těžebních limitů jediným řešením problému nezaměstnanosti a jedinou cestou k zajištění naší země primárními zdroji energie? Komunističtí politici říkají, že ano. (…) Pevně věřím, že k řešení soudobých problémů je třeba použít moderní postupy místo metod poplatných 80. létům minulého století.

Zajímavý příkladem, jak se dá řešit mnoho problémů jedním správným zásahem, je Jižní Korea. Tamní vláda v roce 2008 čelila poklesu kupní síly a poklesu poptávky, včetně ostatních průvodních vlivů hospodářské krize. Vznikla potřeba vhodným způsobem stimulovat skomírající ekonomiku. Hledali intervenci, která má tzv. nejvyšší míru vnitřní multiplikace. Česky řešeno „vložím korunu a chci ji co nejrychleji zpátky“. Výsledkem bylo, že 90% veškerých finančních intervencí investovali do tzv. zelených technologií.

Otázka je proč? (…) Pokud snížíme závislost země na externích energetických zdrojích, podpoříme bilanci zahraničního obchodu a uvolníme zdroje země pro financování jiných nákladů, například intervencí do ekonomiky v době,kdy se nedaří.

Co tedy udělat? V současné době je investice s nejvyšším multiplikačním efektem zejména investice do snížení energetické náročnosti budov. Pobídka státu do této oblasti ve výši jedná koruny se vrátí během jednoho roku do státního rozpočtu 2-3 x ve formě příjmů z daní, úspor sociálního systému či na sociálním a zdravotním pojištění. Představte si rodinný dům, který z důvodu zateplení ušetří 40% energie na topení. Ušetřené peníze rodina použije na uspokojení svých ostatních potřeb a tím ihned stimuluje ekonomickou poptávku. (…) Další perspektivní oblastí je fotovoltaika. Do 3 let bude i pro koncového spotřebitele výhodnější i bez dotací mít svůj vlastní zdroj elektrické energie ze slunce místo nakupování od distributora.

S ohledem na argumenty se ptám, zda lpění na špinavé ekonomice založené na dobývání a spalování uhlí je v zájmu naší země, nebo spíše v zájmu úzké skupiny uhlobaronů, či státu ve státě zvaném ČEZ?

Publikováno: Regionální mutace| Mladá fronta DNES – severní Čechy