ceskapozice.cz: Jak z alkoholové krize ven? Varianta čipová.

20. září 2012

Zeptali jsme se podnikatelů, jak by reagovali na aktuální kauzu s metanolem. Recept na likvidaci černého trhu nabízí Martin Hausenblas.

Situační zpráva: Do čtvrtka 20. září si tvrdý alkohol s obsahem jedovatého metanolu vyžádal celkem 23 obětí, další lidé jsou po požití pančovaného alkoholu hospitalizovaní. Od pátku 14. září platí na území celé České republiky zákaz veškerého prodeje nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 20 procent. V noci ze středy na čtvrtek ministr financí Miroslav Kalousek podepsal vyhlášku, na jejímž základě státní tiskárna cenin začne s výrobou nových kolků. Vyhláška má být účinná od středy 26. září. Týž den by mělo podle rozhodnutí vlády ministerstvo zdravotnictví zmírnit mimořádné opatření o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu.

Ve čtvrtek 20. září večer ministr zdravotnictví Leoš Heger zakázal s okamžitou platností vývoz tvrdého alkoholu. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) chtěla export z ČR stopnout Evropská unie až na dva měsíce, vláda ji proto předešla.

Na dosavadní opatření přijatá kvůli smrtelným otravám metylalkoholem již reagoval ve svém komentáři pro ČESKOU POZICI ekonom Petr Mach (Strana svobodných) a v článku Zrušme prohibici a snižme daně nabídl i řešení. S otázkou, jak by na nastalou krizi reagovali, ČESKÁ POZICE oslovila i zkušené a úspěšné podnikatele. Ani ne během 24 hodin se s konkrétním řešením ozval Martin Hausenblas, podnikatel roku 2011 Ústeckého kraje v soutěži společnosti Ernst & Young.

Recept proti pančovenému alkoholu dle Martina HausenblaseKaždý výrobce alkoholu, který odvádí spotřební daň, musí mít licenci. Součástí licence bude jednoznačný identifikátor výrobce.Výrobci alkoholu budou na trh emitovat takzvané RFID čipy (jedná se o novou generaci identifikátorů navazující na systém čárových kódů; slouží k bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost – pozn. red.).Vznikne centrální registr spravovaný celní správou který bude RFID čipy evidovat.Vznikne zařízení, jež bude homologováno celní správou a umožní programovat RFID čipy co do objemu alkoholického nápoje a typu a obsahu alkoholu. Čipy tedy budou obsahovat informace o tom, co je obsahem konkrétní lahve. Jakmile se RFID čip vygeneruje, vznikne závazek v centrálním registru celní správy na předpis odvodu spotřební daně, na daného výrobce alkoholu. Výrobce, který naformátuje RFID čip, tak automaticky vytvoří předpis daně.Lepivá strana RFID čipu obsahuje fólii, která při odlepení znehodnotí čip, takže již nebude moci být vrácen celní správě.Vadné čipy z výroby je možné vrátit do doby, dokud není sejmuta výše zmíněná ochranná fólie. Pokud je fólie sejmuta, automaticky se předpokládá, že čip byl použit, a není tudíž možné tento čip reklamovat.Veškerý alkohol je díky tomu uvolněn na trh včetně RFID specifikace nalepené na lahvi.Všichni prodejci alkoholu musejí mít licenci udělenou celní správou. Součástí licence je povinnost mít v místě prodeje homologované zařízení, které je on-line spojeno s centrálním registrem a při přiblížení lahve k zařízení ihned indikuje, zda RFID čip měl odvedenu spotřební daň a také ukáže typ alkoholu, objem lahve a obsah alkoholu.Celní správa bude vybavena čtečkami RFID čipů, které stačí přiblížit k paletě zboží, a ihned je indikován počet lahví, typ a obsah alkoholu i výrobce. Jsou také identifikovány čipy s prošlou záruční dobou a podobně.V případě, že na trh bude uveden čip v neshodné šarži, je výrobci udělena pokuta nebo odebrána licence.Pokud je autorizovaný prodejce přistižen, že prodává alkohol bez platného RFID čipu, je mu odebrána licence – to znamená prakticky zrušení živnosti.Neoznačený alkohol a alkohol s neplatnými RFID čipy je konfiskován.Sankce za závadu na kvalitě alkoholu jsou vymáhány po výrobci.V případě krádeže formátovaných čipů může výrobce zažádat o jejich blokování na trhu, zároveň je ale povinen odvést spotřební daň.

Navrhovaná opatření přinášejí tato pozitiva:Jasný a jednoduchý systém vybírání spotřební daně na alkohol.Zpětná dohledatelnost původce zboží.Jasná a nezaměnitelná identifikace zboží na trhu a nemožnost falšování výrobků.Bezpečí pro spotřebitele, protože si může v každé provozovně ověřit, že RFID je platný a že výrobek je legální.Zrušení černého trhu.

Martin Hausenblas vybudoval firmu Adler, jednoho z největších českých výrobců reklamního textilu, obchoduje se zbožím v jedenácti zemích Evropské unie. Loni na jaře založil Stipendijní fond Renesance, který studentům poskytuje stipendia na studium v zahraničí. Je předsedou občanského sdružení Podnikáme bez korupce, které má za cíl zkomplikovat korupční jednání. Stojí za projekty “Malawi” a “I love Ústí”. Je jedním z čelních představitelů regionálního hnutí PRO kraj, které bude kandidovat v Ústeckém kraji v regionálních volbách.