MF Dnes: Suďme prezidenta za velezradu, píší signatáři protiklausovské výzvy
PRAHA, ÚSTÍ NAD LABEM Hnát prezidenta Václava Klause k Ústavnímu soudu a zbavit ho funkce, taková je představa 17 iniciativ z celé země a několika veřejně známých osobností. Společně rozeslaly všem senátorům výzvu, aby na prezidenta Klause podali kvůli amnestii žalobu z velezrady.
„Jedna z definic velezrady je to, že dojde k zásadnímu narušení demokratických principů, a to se stalo,“ vysvětluje svůj motiv jeden ze signatářů výzvy ústecký podnikatel a filantrop Martin Hausenblas ze sdružení PRO kraj. „Je to skandální zásah do právního řádu naší země. To nemůže zůstat bez povšimnutí,“ doplnil podnikatel.
Velezradou je podle podporovatelů výzvy v první řadě ta část amnestie, která nařídila zastavit trestní stíhání trvající déle než 8 let. Takzvaná abolice se dotkne zhruba 20 velkých hospodářských kauz, které se tak bez výsledku musí uzavřít.
„Upřednostnil důvodně vyšetřované podezřelé pachatele závažných hospodářských trestných činů před jejich oběťmi. Poškodil tím i obraz ČR v zahraničí,“ píše mimo jiné o prezidentu Klausovi ve výzvě její autor podnikatel, matematik a miliardář Karel Janeček.
Vedle Hausenblase ji podepsali například dokumentaristka Olga Sommerová či šéf Herecké asociace Jiří Hromada.
Z Ústeckého kraje výzvu podpořila například platforma na sociální síti Facebook I Love Ústí či občanské sdružení Váš Střekov. „Klausova amnestie je plivnutím do tváře normálním občanům. Aktuální výzva mi přijde adekvátní reakcí,“ uvedl předseda sdružení Váš Střekov Jiří Němeček.
Žalobu kvůli velezradě může na prezidenta podat k Ústavnímu soudu jen Senát, schválit ji musí více než polovina senátorů. S výzvou podnikatele Janečka souzní například senátorka za Mostecko Alena Dernerová: „Zkusme to. Ale musí to být právně podložené, vyargumentované, aby to nebylo plácnutí do vody,“ uvažuje Dernerová. Do jaké míry si výzvu i ostatní senátoři vezmou za svou a zda ji vyslyší, ale lze nyní jen spekulovat.
Respektovaný ústavní právník Jan Kysela se na možnost podání úspěšné žaloby dívá skepticky. „Velezradou se rozumí jednání prezidenta, které směřuje proti svrchovanosti země nebo jejímu demokratickému řádu. Nejsem si jistý, že něco z toho amnestie ohrožuje. Ale záleží na tom, jaké důkazy by byly předloženy. Nicméně se domnívám, že samotný akt amnestie velezradou nemůže být,“ míní Kysela.
Trestem za velezradu je ztráta prezidentského úřadu. Prezidentu Klausovi přitom počátkem března končí mandát, současná výzva a případně úspěšně podaná žaloba (byť pravděpodobnost je minimální), jsou tak spíše symbolickým aktem nesouhlasu.