MF Dnes: Splnil se jí sen, díky stipendiu může studovat v Austrálii

21. prosince 2011

ÚSTÍ NAD LABEM Mariana Vahalová se do Austrálie chtěla podívat odjakživa. „Líbí se mi tím, že Austrálie je něco úplně jiného, než my tady známe,“ přemítá o Austrálii.
V letním semestru probíhajícího akademického roku se studentce mezinárodního obchodu na VŠE sen splní.
Vahalová totiž uspěla s žádostí o příspěvek ze Stipendijího fondu Renesance, který rozděluje peníze zájemcům z regionu o studia v zahraničí. Vahalová získala 75 tisíc korun. „Je to promě hrozně důležitá částka, pokryje polovinu školného. Tímto bych chtěla poděkovat,“ těší čtyřiadvacetiletou rodačku z Litoměřic, která bude studovat v Brisbane.
Vahalová patří mezi osm úspěšných studentů, kterým výběrová komise žádost o grant schválila. Peníze z fondu Renesance už se rozdělovaly podruhé, celkem stipendia získalo už 16 studentů v celkové výši přes 840 tisíc korun.
„Člověk, který získá světový rozhled, jazykové vybavení, vzdělání a vědomí vlastní hodnoty, má předpoklady se úspěšně zapojit do ekonomického, kulturního a společenského Ústecka a přispět tak k rozvoji komunity,“ vysvětluje smysl fondu jeho zakladatel, ústecký podnikatel Martin Hausenblas, který spolupracuje s Ústeckou komunitní nadací.
Vrátit nabyté zkušenosti v zahraničí své komunitě je jeden ze základních předpokladů získání stipendia. Vahalová chce po návratu obnovit na Zahradě Čech tradici pěstování ovoce, jeho sušení a prodej. „Měla bych to na starosti, vykupovala a prodávala ovoce do řetězců. Na Zahradě Čech se to vždycky dělalo,“ plánuje.
Z druhé várky úspěšných se vedle Vahalové vydají studenti sbírat zkušenosti do Kanady, Velké Británie či Slovinska. Vahalová pojede vůbec nejdále. „Je to dost daleko na to, aby tam člověk byl opravdu sám za sebe,“ uvažuje studentka.
Členy výběrové komise jsou respektovaná jména: mj. bývalá rektorka UJEP Iva Ritschelová, filozof Daniel Kroupa či šéf asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt. „Bylo to drsné, ale měli zajímavé otázky,“ uzavírá Vahalová.