MF Dnes: Na začátku příběhu mecenáše byla dívka, která neměla 240 Kč
Martin Hausenblas je jedním z nejznámějších mecenášů na severu Čech. Díky jeho penězům mohou mladí lidé studovat ve světě. Sám měl podobnou zkušenost, po studiích v Ústí pokračoval v Chicagu.
Martin Hausenblas je výrazná ústecká postava a úspěšný podnikatel, pracoval například v reklamě.
* Jste hlavním mecenášem fondu RENESANCE, z jehož peněz studují mladí lidé z regionu v zahraničí. Vycestoval jste někdy vy za studiem díky podobnému fondu?
Ne. Pro mě bylo inspirující, když moje sestřenice, bylo jí 15, za mnou přišla, že chce být modelka. Ale že do toho nemůže jít, protože nemá peníze na castingy. Potřebovala 240 korun týdně. Tak jsem jí řekl, že získala stipendium 2 tisíce korun měsíčně po dobu jednoho roku. A dohodli jsme se, že když uspěje, tak mi ty peníze vrátí a já je dám někomu jinému. Dnes je Jana Knauerová topmodelka, žije v New Yorku a je to opravdu formát. Takhle vznikl silný příběh. Pochopil jsem, že stačí málo, aby se životy lidí zásadně změnily amohli využít svůj potenciál.
* A vrátila vám tedy ty peníze?
Pamatuju si okamžik, kdy výskala radostí, že už pro mě má ty peníze. V tu chvíli došlo k naplnění toho vztahu. Když dnes studentům předávám šeky, tak jim vyprávím tenhle příběh. Žádám je, že pokud jim to změní život, aby si uvědomili, že komunita jim pomohla ke vzdělání. A aby si vybrali lidi nebo projekty v komunitě, které budou chtít sami podpořit, aby to komunitě vrátili zpátky. Sestřenice mi dala obrovskou lekci.
* A sám do sebe jste investoval?
Na nějakou dobu jsem odjel do Austrálie. Bylo to v době, kdy jsem předával firmu do rukou managementu. Tak jsem se toho bál, že jsem radši odjel. Zjistil jsem, že tam tu firmu nikdo nezná, pro nikoho nic neznamená a začal jsem od ní mít zdravý odstup. Hlavně jsem si uvědomil, že jsem tam úplně nahý. Že tam nemám kontakty, vliv, prostě vůbec nic.
* Co jste tam o sobě zjistil?
Především to, že to, co dělám doposud, ač se to zdá hrozně důležité, je úplně nepodstatné. A že jsou místa, kde se dá neuvěřitelně dobře žít. Tam jsem začal hodně vnímat téma udržitelnosti života. Protože se domnívám, že to, jak funguje naše společnost, je zcela neudržitelné. Definoval jsem si vizi, a to je „Ústí nad Labem-město, kde se dobře žije udržitelným způsobem“.
* A váš příspěvek k udržitelnému způsobu života ve městě je tedy tento fond?
Jeden z několika. Je třeba vzít určitou masu lidí z Ústí a poslat je do zahraničí. Ti lidé mohou jet, kam chtějí, a studovat, co chtějí. Naučí se jazyk, získají vzdělání a sebevědomí a hlavně načichnou místním prostředím a pak se vrátí.
* Je návrat zpět do města neopominutelným kritériem?
Ne. Nemůžu mít jistotu, že se tam někdo nezamiluje, nenajde životního partnera a neusadí se tam. Ale i když nežijete v komunitě, z které pocházíte, neznamená to, že jí nemůžete prospět. Když se ti lidé vrátí po letech, o to můžou být silnější a o to víc můžou prospět. Žádáme uchazeče, aby zpracovali projekt, co chtějí ve své komunitě po návratu dělat a čím jí prospět. To je věc, kterou chceme hodnotit. Ale nejsou tam žádné smlouvy ve smyslu „musíte, nesmíte atd.“
* V čem je projekt unikátní?
Je unikátní v jedné věci. Je zaměřený na jednu komunitu, a to tu, ve které žiji. Chci vytvořit skupinu patriotů, kteří se složí na rozvoj své komunity. Cílem fondu je umožnit 45 studentům ročně vycestovat za studiem do světa. Když spočítám fondy podporující studenty v Česku, tak se mi vejdou na prsty jedné ruky. Ale změna se vždy dělá tak, že inspirujete ostatní. Mnoho lidí cítí, že jsou sice zajištění, ale přesto nejsou spokojení. Časem člověk pochopí, že důležitější než peníze jsou zdravé mezilidské vztahy a také pocit zapojení do místní komunity a podílení se na něčem, co má smysl. U nás jsme to za komunismu zapomněli, takže stačí se na to rozvzpomenout.
* Jak je to s reklamou? Ví se o tom fondu tolik, jak byste chtěl?
Všechno je otázka času. Teď jsme rozjeli určité PR, udělali jsme stránku Fondu Renesance na Facebooku, tvoří se logo, takže uvidíme..
* Kde byste chtěl mít fond za 5 let?
Chci, aby 250 Ústečanů ročně vycestovalo do ciziny. A ještě mám vizi, že se tou myšlenkou nakazí někdo jiný a v jiném městě naší země.
* Jaké jsou vedle fondu vaše další příspěvky k udržitelnému životu ve městě?
Ta nejdůležitější věc, která mění mechaniku fungování města, je facebooková stránka I Love Ústí, jejíž jsem součástí. Vytváříme síť, která propojuje lidi v naší komunitě, aby se sblížili, lépe se poznali a aby cokoliv se šustne, všichni věděli. Pokud totiž lidé žijí odděleně, nebaví se, nesdílejí, tak je to ideální prostředí pro to, aby se tu kradlo a podvádělo. Naopak když se o všech všechno ví, tak lumpové budou dříve nebo později vyloučeni a slušní lidé se mohou snadno spojit do zájmových skupin podle libosti. Když totiž přebýváte ve městě, kde vidíte rozkrádačky na každém rohu, parky za 86 milionů, tunely, kšefty s pozemky pana Ryšavého, těžko se můžete s městem identifikovat a být na něj hrdi.
* Jak přimět lidi, kteří jsou z politiky otrávení a rezignovali, aby měli zájem o veřejnou kontrolu?
Existuje tu zákon o přístupu k informacím. Podle něj, když se na cokoliv zeptáte úředníka, on vám musí do 14 dnů odpovědět. Dnes tu jsou tři čtyři „potížisté“, kteří se neustále na něco ptají. Ale pak je tu 100 tisíc lidí, kteří se neptají na nic. V tomhle stavu to je pro magistrát ideální, přikrýt vše pod pokličku a šmudlat si to tam. A to je prostor, kde se korupci daří. Pak nejsou peníze na chodníky, školky ani divadlo nebo ZOO. Ale pokud se příští týden zeptá 11 tisíc lidí, kdo platil tenhle park, kdo platil tohle, tamto, tak se magistrát zhroutí. A pak se může stát, že si úředníci řeknou: pojďme naše záměry a všechny smlouvy uveřejňovat dopředu. Lidé si to pak najdou sami a nás už se nikdo nebude na nic ptát a my budeme moct normálně pracovat. V takovou chvíli jsme v transparentní společnosti. Ta hradba, kterou si kolem sebe politici vytvořili, je z karet.
* Bohužel si nejsem jistý, že lidi na to mají energii.
Je velmimálo lidí, kteří jsou v situaci, kdy si můžou dovolit dělat práci pro komunitu na plný úvazek. Ale to není třeba, stačí, aby každý pro svou komunitu pracoval pět minut a jen na tom, co ho zajímá. Věřte tomu, že je skupina lidí, které zajímá veřejná kontrola a kteří jsou ochotni to dělat ve volném čase. A řeknou si třeba: A dost, mně nikdo barák bourat nebude, nebo dost, za park půjde někdo sedět. Pak již stačí zavolat do sociální sítě, vyhledat ostatní, kterým vadí stejná věc, zajít do hospody, seznámit se a jít do toho. Nebudete se stačit divit, co se stane za zázrak.
Když přebýváte ve městě, kde vidíte rozkrádačky na každém rohu, tunely… Těžko na něj můžete být hrdi. »
PROFIL Martin Hausenblas Podnikatel Martin Hausenblas se narodil v roce 1973 v Ústí nad Labem. Studoval výpočetní techniku na UJEP, ve vzdělání pokračoval na Brno business school a Chicago State University. V současné době se věnuje mimo podnikání rozvoji stipendijního fondu RENESANCE a dalším projektům pro podporu rozvoje občanské společnosti, například www.podnikamebezkorupce.cz. Byl členem TOP 09. Fond RENESANCE Představuje jeden z fondů zaštítěných Ústeckou komunitní nadací. Založil jej právě Hausenblas. Klade si za cíl finančně podpořit lidi z Ústí nad Labem, aby vycestovali na studium do zahraničí, naučili se jazyk, získali rozhled a sebevědomí a posléze se vrátili do města. Díky prostředkům fondu už vycestovali studenti do USA, Vietnamu či Švédska. V tuto chvíli už nadace vyhlásila druhé kolo výzev pro zájemce.
Foto popis| Jan Hausenblas (1973) Muž, který podporuje mladé Ústečany a snaží se o transparentní společnost v Ústí.