MF Dnes: Letiště u Ústí se má po třech letech opět otevřít, zbývá sepsat poslední dokument

23. května 2015

V řádu dnů dokončí ústecký aeroklub bezpečnostní program upravující povinnosti provozovatele a pak už stačí jen to, aby ho odsouhlasil letecký úřad.

ÚSTÍ NAD LABEM Po třech letech bude na letišti v krajském městě znovu živo. Dnes se totiž koná slet, kterého by se mohlo zúčastnit až na 50 letců. A tato akce předznamenává opětovné zprovoznění letiště, které od června 2012 nefunguje. Provozovateli letiště chybí doladit už jen poslední požadavky, aby se areál mohl opět užívat k přistávání a vzlétávání letadel.
„Ústečtí letci si v sobotu navzájem pogratulují k tomu, že mohou letiště používat,“ sdělil MF DNES Marek Del Maschio, který je předsedou Aeroklubu Ústí nad Labem, jenž letiště provozuje. „Nutnost ještě doladit legislativu je sice pihou na kráse, ale po tak dlouhé době čekání už jen ‚prkotinou‘, která otevření zpozdí o pár týdnů,“ dodal.
Užívání letiště zatím brání to, že aeroklubu chybí jeden potřebný písemný podklad. „Letiště v současné době nelze používat, protože mu chybí bezpečnostní program,“ vysvětluje Petr Navrátil, zástupce ředitele Úřadu pro civilní letectví, jenž provoz na letištích povoluje. Bezpečnostní program upravuje povinnosti, které provozovatelé letišť musejí naplňovat. Aeroklub však počítá s jeho brzkým vznikem. „Vypracování nového bezpečnostního programu, vzhledem k jeho rozpracovanosti, nebude trvat déle než dny. Pak proběhne jeho schvalovací proces ze strany úřadu,“ poznamenal Del Maschio.
Letiště se nachází na severu města u jezera Dělouš v lokalitě Úžín. Vlastní ho firma Ústecká letecká, v níž má menšinový podíl i samotné město. I proto Del Maschio doufá, že se radnice bude podílet na opětovném provozu letiště. „Rozvoj klubu a především nábor nových mladých členů a jejich letecký výcvik je pro komunitu bez pomoci města za hranou proveditelnosti,“ upozorňuje šéf aeroklubu.
Náměstek primátora pro majetek Martin Hausenblas budoucí finanční podporu aeroklubu nevylučuje. „Pokud má letiště zájem získat veřejnou podporu, tak je potřeba, aby s námi vstoupili do jednání,“ sdělil MF DNES Hausenblas. Podle něj je nutné, aby aeroklub radnici oslovil, předložil projekt a rada města by pak jednala o dotaci. „Pokud se letiště začíná provozovat, je to dobře. Jsme rádi,“ dodal.
Ústecké letiště je uzavřené od dubna 2012, kdy většinový majitel společnosti Ústecká letecká, firma Sidia, vrátila Úřadu pro civilní letectví licenci, protože měla s pozemkem jiné plány. Z toho ale sešlo. Sidia nakonec svůj podíl prodala firmě Dvorak Capital, která má na provozu letiště zájem, a ta se v srpnu loňského roku dohodla na tom, že aeroklub si vezme letiště do správy. Aeroklub je provozovatelem letiště od letošního února.

***

Fakta
Letiště v Úžíně u Ústí

* Ústecké letiště vzniklo na místě bývalé výsypky v roce 1998. Do hangárů se vejde na 30 letadel o maximální hmotnosti 5,7 tun.
* Svého času se na letišti konaly dva letecké dny ročně. Poslední se uskutečnil v roce 2010, v roce 2012 letiště ukončilo provoz.
* V tuto chvíli je Ústí nad Labem stále jediným krajským městem, které nemá provozuschopné letiště. Ale to by se brzy mělo změnit.

O autorovi| Jan Horák, redaktor MF DNES
Foto autor| Foto: Ondřej Bičiště
Foto popis| Zatím pod střechou Správce letiště v ústeckém Úžíně Václav Zámosný s letadlem Fox. Zatím stojí spolu s dalšími stroji v hangáru, letišti totiž chybí ještě jeden dokument k tomu, aby se tu provoz mohl obnovit.
Regionalni mutace| Mladá fronta DNES – severní Čechy