MF Dnes: “Chceme, aby lidé měli Ústí rádi. To udrží schopné, peníze i práci”

22. září 2014

»Seriál rozhovorů MF DNES s volebními lídry Zarazit kšefty s dotacemi a dávkami, aby lidé neměli pocit, že jsou podváděni. Důraz na zeleň a prostředí, podpora lokálních produktů. To Martin Hausenblas (PRO Ústí) vidí jako recept, jak postavit Ústí na nohy.

Hnutí PRO Ústí vzniklo spojením několika občanských iniciativ, které se angažují ve veřejném životě krajského města. Letos se rozhodly, že spojí síly a řeknou si o podporu voličů v komunálních volbách. „V minulém roce jsme došli k závěru, že občanský aktivismus zkrátka nestačí, že je potřeba kandidovat a převzít odpovědnost a zastupovat zájmy občanů přímo,“ vysvětluje motivaci hnutí jít do voleb jeho lídr Martin Hausenblas.

* Popište, prosím, co je základní charakteristikou hnutí.

Hnutí PRO Ústí je velmi různorodé. Zahrnuje osobnosti z řady občanských hnutí, která dlouhodobě hájí zájmy občanů, jako jsou například STOP Tunelům, Váš Střekov!, Občané Vaňova, Středohoří sobě, Ústím na kole, Rodina spolu, Občané proti hazardu, facebookové platformy Střekov bez zápachu, I love Ústí a další. Spolu s jednotlivci z řad Strany zelených, České pirátské strany či Starostů a nezávislých vytvořili hnutí, které je připraveno promluvit do vedení města. To, co nás spojuje, je společná vize – chceme v Ústí nad Labem žít, chceme město, kde se dobře žije udržitelným způsobem. Máme výhodu, že za každým kandidátem je jasná a čitelná veřejná stopa. Hovoří za nás mnohaleté výsledky.

* Když se podíváte na stav města, co vás v něm nejvíc trápí?

Největší starosti mi dělá rozkrádání veřejných rozpočtů pomocí nevýhodných zakázek pro město, to výrazně podvazuje možnosti města se rozvíjet. Další velký problém, který odebírá prostředky z kapes mnoha občanů, je neuvěřitelně přebujelý hazard. Tristní situace je v oblasti kultury, veřejný prostor je plný reklam a poškozený nekoncepční a nekvalitní výstavbou. To vše ovlivňuje společenské klima. Obecně bych to nazval stagnací s přechodem k úpadku. To je třeba změnit.

* Pojďme k programu hnutí. Začíná tím, že se mluví o vizi města v roce 2025. Mám za to, že lidé chtějí slyšet konkrétní recepty na příští čtyři roky. Proč tedy jako první nabízíte vizi, která přesahuje dvě volební období a kterou příští čtyři roky rozhodně nenaplníte?

Bez vize nevíte, kam jdete, a ztratíte se po cestě v detailech. Bez vize není nic. K tomu, abychom se dobrali naplnění vize, budeme muset dělat tisíce rozhodnutí. U každého z nich se budeme ptát – přibližuje nás to k vizi? Pokud ano, půjdeme do toho, pokud ne, neuděláme to. Navíc každému pozorovateli jsou jasné naše dlouhodobé záměry. Ví, kam jdeme, a může se svobodně rozhodnout, zda nás v tom podpoří, nebo ne. Pokud dáte k dispozici svoje vize, vystavujete se veřejné kontrole, nemůžete flikovat a záplatovat, musíte se mnohdy odhodlat k zásadním krokům, často musíte nastartovat procesy, které přinesou svoje ovoce až po letech. To všechno budeme muset udělat. Takto jsem vybudoval svoje podnikání a takto budu v případě volebního úspěchu řídit město. Nebudeme dělat populistická rozhodnutí od voleb k volbám.

* První kapitola programu se jmenuje Kvetoucí město. Kladete v ní důraz na péči a rozvoj městské zeleně. Jste si jistý, že zeleň je první starost ve městě, která jeho obyvatele trápí?

Již několik let hovoříme s občany a také se zúčastňujeme městem organizovaných diskusí s občany Zdravé město a (nedostatečná) péče o veřejná prostranství je vždy na prvním či druhém místě. Když jsem studoval rozvoj komunit ve Walesu, odpověděli mi na otázku, odkud začít s rekonstrukcí, tím, že lidé musí mít město rádi. Pokud se jim žije ve městě špatně, odstěhovávají se, pokud dobře, přistěhovávají se. A nejdříve vždy odcházejí ti nejschopnější. Proto město musí být atraktivní, jen tak v něm udržíme schopné lidi a na nich můžeme stavět prosperitu a dobrý život pro všechny ostatní.

* V části hospodaření města ve vašem programu mě zaujalo, že na podporu místní ekonomiky hodláte zavést ústeckou značku lokálních potravin a produktů. Můžete tento nápad rozvést a přiblížit, jako ho chcete realizovat?

V Anglii, Rakousku, Švýcarsku či v Austrálii a na Novém Zélandu lidé vždy důrazně preferují lokální produkty. To má velmi pozitivní důsledky v hospodaření regionu. Například peníze, které přiveze student studující na UJEP, se dostanou do místní restaurace, která za ně nakoupí místní suroviny, z těch uvaří jídlo, peníze pak jdou k zemědělci, který za ně zaplatí pracovníky atd. Dnes peníze odcházejí nejkratší cestou do supermarketu a ihned opouštějí město. Podle toho také vypadá prosperita drobných podnikatelů. Pokud chceme prosperitu, musíme udržet peníze v našem městě co nejdéle tak, aby se tu mohly několikrát otočit. To podnítí místní poptávku a vzroste ekonomická aktivita. Vzroste zaměstnanost a životní úroveň občanů. My proto chceme vytvořit lokální značku, podle které lidé poznají, že výrobek byl vyroben v okolí Ústí nad Labem. Každý místní producent bude moci požádat o použití místní značky, a podpořit tak poptávku po svém zboží. Na náměstí se musí vrátit místní trhy s čerstvými místními výpěstky. Místním producentům poskytneme zázemí ve formě elektřiny a stánku zdarma. Občanům vysvětlíme, že tím, za co utrácejí svoje peníze, přímo ovlivňují to, jestli jejich blízký najde v Ústí dobrou práci. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

* V programu jsem naopak nenašel, jak se PRO Ústí hodlá zasazovat o zlepšení napjaté sociální a bezpečnostní situace ve čtvrtích, jakou jsou Předlice, Neštěmice nebo už i část Střekova. Je to pro vás téma, či nikoliv?

Pokud někdo bude slibovat „vyčištění“ města od lidí, kterým říká „nepřizpůsobiví“, a uzavření všech ubytoven, tak je to populista. Navíc legislativně to ani není možné. Bohužel příčiny vzniku ghett jsou zakotveny v legislativě. Obchod s bydlením sociálně slabých lidí se stal výnosným obchodem kšeftařů bez svědomí. Město tak tahá za krátký konec. Může jít cestou uplatňování práva kontroly a dodržování právních norem, a to přes hygienu, stavební úřad, živnostenský úřad a další. Toto je však trochu bezzubý způsob, jak otrávit majitele a donutit ho opustit živnost. Situace je o to komplikovanější, že město prodalo svůj bytový fond, a rezignovalo tak na svou povinnost postarat se o své občany v nouzi. Řešení je vytvořit prosperující město, snížit nezaměstnanost. Pomůže zrušení hazardu. Dalším klíčem je oslabení pocitu občanů, že jsou využíváni a že jsou zneužívány sociální dávky. Jak? Velmi se mi líbí třeba projekt Lepší místo, jde o mobilní aplikaci, kde může občan upozornit na nedostatek, poškození nebo zaslat magistrátu dobrý nápad. Úřad podnět zpracuje a vytvoří malé opravářské čety, které na podněty reagují do 24 hodin. Čety jsou složeny z lidí, kteří obtížně hledají zaměstnání, dávají jim novou příležitost a současně občané vidí rychlou nápravu stavu a jsou motivováni k další spolupráci. Pomalu se tak zakopává „válečná sekera“, protože ti, kteří dříve dělali nepořádek, jej najednou pod vedením města uklízejí, a situace se uklidňuje. Tudy vede cesta. Určitě bude dobré zapojit město do sociálních programů, které již existují a které jsou využívány jinými městy na severu, jako Most, Chomutov, Děčín. Ústí nad Labem se jich z nepochopitelných důvodů neúčastní.

* Od příštího roku stoupne objem závazků města zhruba na 143 milionů korun. V roce 2016 to bude dokonce 168 milionů, další dva následující roky pak pokaždé zhruba 145 milionů korun. Jak si za této situace představujete investice do rozvoje města na následující čtyři roky?

Klíč je v zastavení tunelování města všelijakými parazity. Proběhne audit všech smluv města, podíváme se na hospodaření všech organizací města a budeme hledat úspory a neefektivity a tunely. Zaměstnanci musejí být vybíráni podle kompetencí, nikoli podle příslušnosti k nějaké partičce, a je třeba odstranit politické tlaky na zaměstnance magistrátu. Dalším krokem je zvýšení výnosů města nastolením prosperity. To jsou ovšem procesy, které budou velmi pomalé. Proto bude nadcházející období velmi náročné. Budeme bedlivě otáčet každou korunu.

FAKTA Martin Hausenblas * Narodil se v roce 1973 v Děčíně, už řadu let ale žije v Ústí. Je podnikatel, aktivista a mecenáš. * Dříve byl v TOP 09, odkud v roce 2011 vystoupil kvůli nesouhlasu se způsoby chování M. Kalouska. * V krajských volbách 2012 kandidoval za hnutí PRO kraj, nebyl ale zvolen. * Nyní je lídrem hnutí PRO Ústí, jež spojuje občansky aktivní lidi se zájmem o veřejné dění a klade důraz mj. na transparentnost, vyvážený vztah radnice s občany a kvalitu veřejného prostoru.

Foto popis| Martin Hausenblas Lídr hnutí PRO Ústí v Ústí žije, podniká, působí jako aktivista i mecenáš.
Foto autor| Foto: F. Vlček, MAFRA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – severní Čechy