ceskpozice.cz: Martin Hausenblas: Jeden podnikatel za druhým by měl povstat
Martin Hausenblas je dalším úspěšným podnikatelem, který vystoupil s kritikou korupce. Kritizuje však také občanskou pasivitu.
Martin Hausenblas je dalším úspěšným podnikatelem, který se rozhodl veřejně vystoupit s kritikou korupce, která zamořila politiku a ničí společenské vztahy. Vybudoval firmu Adler, jednoho z největších českých výrobců reklamního textilu, obchoduje se zbožím v jedenácti zemích Evropské unie. Letos na jaře založil Stipendijní fond Renesance, který poskytuje studentům stipendia na studium v zahraničí. Je předsedou občanského sdružení Podnikáme bez korupce, které má za cíl zkomplikovat korupční jednání. Stojí za projekty “Malawi” a “I love Ústí”.
“Nějakou dobu jsem hledal, kde se nachází mé místo síly. To je místo, kde nejmíň pracujete, máte největší pozitivní užitek pro organismus a baví vás to. Sebral jsem se proto a jel na poušť. Celé dny jste sám v tichu a konfrontován sám se sebou,” vyprávěl v rozhovoru pro ČESKOU POZICI. Hausenblas kritizuje pasivitu občanské společnosti, nabádá k posilování mezilidských vztahů. A nevylučuje, že se bude angažovat v rámci případného nového politického subjektu.Jako s diamantovými dělníky: svléknout!ČESKÁ POZICE: Je podle vás reálné porazit korupční moloch cestou legislativních opatření?
HAUSENBLAS: Už v otázce máte chybu. Říkáte porazit, ale boj vůbec nefunguje. Všechno totiž začíná u občanské společnosti. Politici jsou pouhým zrcadlem společnosti, protože dělají jenom to, co jim občané dovolí. Přirovnal bych to k situaci, kdy teenagerovi odjedou rodiče na týden z domu. Udělá párty a paří. Pak je nervózní a uklízí a uklízí. Když se rodiče vrátí, je krásně naklizeno a nikdo nic nepozná. Bavíme se ale o situaci, kdy víte, který den se rodiče vrátí. Kdybyste to nevěděli, nedovolíte si žádný večírek. Vše začíná u občanské společnosti. Korupci bojem neporazíte.ČESKÁ POZICE: Situací, kdy víte o návratu rodičů, máte na mysli netransparentnost systému?
HAUSENBLAS: Ano, dnes je lidem jedno, co se ‚venku” děje. Vhodné prostředí pro korupčníky. Systém s nízkou aktivitou občanů ve veřejném životě nabízí takřka ideální pracovní prostředí pro zloděje. Jakmile aktivita a zájem občanů o veřejné dění vzroste, korupční systém se zadře. Kdybychom v Čechách měli transparentnost – to znamená, kdybychom nevěděli, ‚kdy rodiče přijedou”, málokdo by si dovolil podvádět a krást. To vše ale pouze za předpokladu funkční občanské kontroly. Jste-li jihoafrickým dělníkem v diamantovém dole a jdete z práce, musíte se svléknout donaha a podstoupit tělesnou prohlídku, zda jste si nějaký diamant náhodou neschoval. Velmi nepříjemné.ČESKÁ POZICE: Někteří čeští politici skutečně působí dojmem diamantových dělníků, kteří však nepodstupují žádnou kontrolu při odchodu z pracoviště.
HAUSENBLAS: Chcete-li být politikem a spravovat veřejné finance, musíte přijmout nepříjemná opatření, svléknout se donaha a obrazně řečeno – nechat si prohlédnout tělesné otvory. Politici musejí být pod striktní kontrolou občanů. Kdo to nebude akceptovat, nemá v politice co dělat.ČESKÁ POZICE: Jste předsedou občanského sdružení Podnikáme bez korupce. Mohl byste přiblížit, o co jde?
HAUSENBLAS: Vyrobili jsme virus, který je nevyléčitelný, nemá žádnou spotřebu energie, není proti němu protilék, je vysoce nakažlivý a funguje tak, že poctivé firmy posiluje, a naopak nepoctivé firmy likviduje.Nestačí jen tiše nekrást, musíte nahlas nekrástČESKÁ POZICE: Co je záměrem iniciativy? Na jaké bázi funguje?
HAUSENBLAS: Cílem je, aby jeden podnikatel za druhým povstal, přestal mlčet a postaral se, aby v jeho firmě korupce nebyla tolerována. S ohledem na to, že ekonomika je složena z firem, dojde k tomu, že postupně bude korupční jednání přesunuto na okraj společnosti – tedy tam, kam patří. Dosáhneme renesance hodnot podnikatelské obce a vydáme jasný signál, co si o tomto myslí lidé. Působení na zaměstnance a okolí firmy je následný efekt. Nestačí jen tiše nekrást, musíte nahlas nekrást.Státe, podpoř malé a střední podnikateleČESKÁ POZICE: Říkáte, že je nutné aktivizovat občanskou společnost. Co byste lidem kromě účasti ve volbách doporučil?
HAUSENBLAS: Jsou dva stavy, ve kterých se můžete ocitnout: buď ve stavu oběti, nebo v roli tvůrce. Posláním oběti je trpět na plný úvazek, z čehož pramení frustrace. Myslíte si, že za nic nemůžete. Druhou možností je, že začnete přemýšlet, kde leží váš díl odpovědnosti a čím můžete prospět společnosti. Lidé musejí cítit osobní odpovědnost, mít potřebu seznámit se se svými sousedy a hledat společné zájmy. Uvedu příklad: spolek chovatelů psů – tito lidé půjdou na radnici a představí úředníkům či zastupitelům své požadavky. Ti pánové na magistrátu nemají ánung, co chovatelé psů potřebují a chtějí – když ale budou tlačit na radnici ‚pejskaři” ve společném šiku, ti mají šanci prosadit své návrhy. Díky tomu se navíc lidé poznávají a drží více pospolu. ČESKÁ POZICE: Pocházíte z Ústeckého kraje. Jak byste řešil společensky divokou situaci v problémových oblastech, jako je Šluknovsko?
HAUSENBLAS: Určitá skupina lidí je sycena štědrým sociálním systémem, aniž by společensky musela cokoliv vracet zpátky. Pozor! Musíme si ale uvědomit, že to není chyba těchto lidí, ale populistických a socialistických vlád, které tuto společenskou past zapříčinily. Jde o selhání státu. Řešením je, aby zdraví lidé makali, aby kupříkladu pracovali pro veřejné blaho.ČESKÁ POZICE: Na druhou stranu v těchto oblastech je velmi obtížné hledat pracovní příležitosti.
HAUSENBLAS: To je pravda. K tomu připočtěme vzrůstající míru automatizace a tím další úbytek pracovních míst. Stát musí trh práce nastavit tak, aby se lidé necítili být nepotřební. Je to jako potravní řetězec. Uvedu příklad – recyklace odpadu: Když lidem řeknete, že za každou přinesenou pneumatiku, papír či PET lahev dostanou finanční odměnu, ulevíte jednak přírodě, především ale poskytnete lidem (kteří by jinak byli odkázáni na příjem od státu) pracovní příležitost. Plus tito lidé budou cítit, že jsou pro společnost nějakým způsobem užiteční a důležití. Peníze na zaplacení výkupní ceny si vezmete formou zálohy při nákupu zboží a necháte na občanech, jestli raději půjdou sami do sběrného dvora, nebo nechají ostatní, aby se o jejich odpad postarali To není žádné novum, v Austrálii tento systém funguje řadu let. Zdraví lidé musejí státu něco dávat, aby od něj něco dostaliČESKÁ POZICE: Podpora jaké části společnosti je pro stát podle vás nejvýhodnější?
HAUSENBLAS: Sociální systém musí zabezpečit ty, kteří se nemohou postarat sami o sebe. Zdraví lidé musejí státu něco dávat, aby od něj něco dostali. Stát by měl vytvořit stabilní a příznivé podnikatelské prostředí. Podpořeny by měly být zejména malé a střední podniky, jelikož ti velcí mají snahu deformovat prostředí lobbováním. Tím podpoříte zaměstnanost a odeberete lidi z trhu práce. Ještě žádný chudý člověk nezbohatnul tak, že mu stát dal peníze, které před tím někomu sebral. Jedině když se daří a lidi nejsou, jejich cena na trhu práce roste.Pan Klaus není morálním lídremČESKÁ POZICE: Podle toho, co říkáte, by se mělo tedy začít takzvaně odspoda s budováním a upevňováním společenských vztahů.
HAUSENBLAS: Máme klima, kde se daří zlodějům a korupčníkům, prostředí, kde se slušní lidé bojí a politici dělají, co chtějí. Korupčníci jsou jako kobylky, jednu zabijete a třicet dalších se jich narodí o kus dál. Budou se rodit do té doby, dokud budou mít co žrát. Proto nemá smysl honit jednu kobylku. Navíc korupčníci mají daleko širší repertoár zbraní než slušní lidé. Jednoho dne vám třeba uříznou hlavu, korupčníci mají dlouhé prsty.ČESKÁ POZICE: Na druhou stranu je přece nutné upozorňovat na zloděje a usilovat o jejich potrestání.
HAUSENBLAS: Souhlasím. Cílem je vytvořit společenské klima, kde se nebude dařit korupci. Přirovnal bych to ještě k jiné situaci. Matka Tereza říkala, že za ní jednou přišli lidé a vyzvali ji, aby šla bojovat za mír. Vidíte tu nesmyslnost? Vždyť mír je o tom, že se nebojuje. Když bojujete s korupcí, dáváte jí pozornost a sílu. Pozornost je ale nutné soustředit na slušné podnikatele, aby byli ocenění, aby vznikly pozitivní vzory, aby veřejnost věděla, co je správné, za co je nutné bojovat. Klima společnosti nejvíce ovlivňují morální lídři. Lídr musí být pro lidi morálním vzorem, měl by říkat, co je a není správné.Prezident Klaus nemá vizi. Nemá nic, snad jen přebujelé ego, říká Hausenblas.ČESKÁ POZICE: Je jím prezident Václav Klaus? Nedávno jste v jednom televizním pořadu řekl, že Klaus je “toxický” prezident.
HAUSENBLAS: Pan Klaus nemá vizi. Nemá nic, snad jen přebujelé ego. Jak může vůbec řídit tuto loď, když ani neví, kam by měla plout? Lídr musí vzejít zezdola, měl by být výsledkem aktivní občanské společnosti. Dnes si politici de facto dělají, co si usmyslí. Nemají nad sebou zdvižený prst společnosti, který by říkal: “Tak toto už ne.” Slušní lidé do politiky nejdou a nevydrží tam, protože je vyštípou zmiňované kobylky. Potřebujeme nutně vizi, potřebujeme, aby někdo přišel, bouchl do stolu a řekl: “Máme na to být ekonomicky silní jako Švýcarsko nebo skandinávské země. Zatočme s korupcí, udělejme transparentí zemi.” Věřím, že do čela naší země se zase postaví státník, který bude sloužit něčemu většímu, než je on sám.ČESKÁ POZICE: Kde byste doporučil tyto společenské lídry hledat? Mezi politiky jich je jako šafránu.
HAUSENBLAS: Hledejme je třeba mezi slušnými podnikateli. Prostředím, kde dochází k masivní kultivaci elit, je Prague Business Club. Například prezident klubu Luboš Drobík kultivuje podnikatelské lídry, jinými slovy kultivuje rostlinku. Výsledkem je, že tento podnikatel se vrátí do své firmy a začne působit na své zaměstnance. V Prague Business Clubu je spoustu dalších osobností. Pozor, chyba je i na straně médií. Jedním z úkolů novinářů by mělo být představení nových lídrů této společnosti. Takových lidí s osobní integritou, s osobním příběhem, je řada.ČESKÁ POZICE: Říkáte, že bychom na tom mohli být jako bohaté a vyspělé Švýcarsko či skandinávské země. Jaké šance dáváte České republice?
HAUSENBLAS: Kdybychom nedělali nesmysly, máme na to být jedněmi z nejlepších. Máme chytré a šikovné lidi, geograficky výhodnou polohu, stále ještě vcelku dobré školství, velmi dobrou životní úroveň. Češi jsou šikovní – jak se říká – z prdu umíme dělat kuličky. Tuto vlastnost ve světě jen tak neuvidíte. Pak potřebujeme zvednout sebevědomí, nestěžovat si neustále, naučit se cizí jazyky a musíme opravit disfunkční kulturu, která byla poškozena totalitou.Máme na to být jako bohaté a vyspělé Švýcarsko či skandinávské zeměČESKÁ POZICE: Jste akcionářem dobře prosperující firmy, podporujete studenty ve výjezdech do zahraničí, snažíte se podpořit podnikatele v nekorupčním jednání. Plánujete angažovat se například s Karlem Janečkem či Andrejem Babišem i politicky?
HAUSENBLAS: Dal jsem si jeden velký závazek, že už nikdy v životě nechci pracovat. To znamená dělat něco jenom proto, že za to dostanu peníze. Chci sloužit tam, kde mě je potřeba. I když to bude zadarmo. Firma mě uživí a věřte mi, že víc než mám prostě nepotřebuji. Nepotřebuji jezdit super autem nebo se honosit luxusem, nic mi to neříká. Raději vezmu montérky a jdu opravit dům. To, co dělám, jsem nazval službou. Nemáte za to peníze, ale váš život získává smysl. Zjistil jsem, že v penězích a předmětech štěstí nenajdete.
Nevím, co bude zítra, ale vím, že budu cítit, co mám dělat. Když to bude znamenat participaci na nějaké nové straně, tak to udělám. Snažím se žít v souladu sám se sebou, být poctivý, mluvit pravdu. Je možné, že se spálím, že mě někdo zneužije. Ale sám pro sebe musím vědět, že dělám správné věci na základě svého svědomí. Někdy je lepší dát rozum stranou a spolehnout se na instinkt. Říká se, že se instinkty dějí v břiše – že necháte projít rozhodnutí žaludkem. Instinkty jsou moudré, rozum je jen chytrý. A nejlepší rozhodnutí jsou taková, která jsou v souladu s rozumem i “břichem”.
URL| http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/martin-hausenblas-jeden-podnikatel-za-druhym-mel-povstat