Ústecký deník: Matadoři na magistrátu jsou teď vychechtaní

31. října 2015

„Musíme nadále pracovat pro občany,“ shodují se bývalí náměstci Jana Bohuňková, Martin Mata a Martin Hausenblas

* Od puče na ústeckém magistrátu uběhlo pět měsíců. Co se pro vás změnilo?

Martin Hausenblas: Já jsem se vrátil k podnikání.
Dva tři měsíce mi trvalo, než jsem se dal po puči dohromady. Nikdy v životě jsem nedělal tvrdší práci než v politice, nikdy jsem víc nepracoval než na magistrátu. Současně jsem nikdy nedělal práci, která by byla více naplňující. Byl jsem nastavený, abych sloužil čtyři roky, a najednou to nešlo. Druhá věc byla otázka zmaru. Dnes mimo úspor vidím tři věci, které nebyly demontovány a přetrvaly. Jednou z nich byla zakázka na odpady za 800 milionů korun, druhá je umístění zastávky vysokorychlostní trati do centra Ústí nad Labem a třetí s nadsázkou je záchod na hřbitově ve Vaňově.

Jana Bohuňková: Nikdy jsem nedřela víc než na magistrátu a hrozně mě to bavilo. Sociální oblast ve městě není růžová. Nikdo o tom nechce slyšet, ale to, co dělá město městem, jsou lidé, a věřte, že tu je co zlepšovat. Na druhou stranu se teď můžu věnovat víc rodině.
Jsem na rodičovské dovolené a konečně můžu být máma na plný úvazek. Věnuji se ale i zastupitelské práci, od listopadu se chci pravidelně setkávat s veřejností. A kromě toho pracuji ve školské komisi, kam přinášíme zajímavé podněty ke spolupráci a věřím, že bude fungovat.

Martin Mata: Na magistrátu jsme trávili dost času, často do noci, a po puči jsem přišel domů a najednou nic, vzduchoprázdno. Na magistrát jsem přišel jako zaměstnanec, takže jsem to měl trochu složitější. Teď jsem OSVČ, mám nějaké obchodní aktivity. Otevřely se mi nové možnosti a mám více času.
Máme malé miminko, takže mohu intenzivněji sledovat, jak roste. S politikou ale zdaleka nekončím. Jako opoziční zastupitelé musíme nadále pracovat pro naše občany.

* Jak se na červnové zastupitelstvo díváte s odstupem času?

Hausenblas: Pan Madar projevil notnou dávku politické geniality, dokázal spojit čerta s ďáblem, ODS s komunisty. Není to ale zadarmo, každý chce svoje. Libor Turek se má zpovídat za prohřešky v muzeu a zatím sedí v dopravním podniku, ČSSD se rychle vrací ke svému korytu, zoo; vyměnilo se představenstvo Metropolnetu. Jiří Madar je se dvěma mandáty nejmocnější muž ve městě, to je obdivuhodné a pro mě zároveň šokující.

* Současné vedení města vás často poměrně ostře kritizuje.

Mata: Jedná se například o elektronický odbavovací systém (EOS), který jsme přebírali v krizovém stavu.
Že se to nedá stihnout, jsme věděli už v dubnu. Firma by na realizaci neměla deset měsíců, což byla podmínka veřejné zakázky. Snažili jsme se to tlačit k rychlejší realizaci, aby se to dalo otestovat a proplatit na konci roku.

Hausenblas: Proběhla spousta jednání, hledali jsme možnosti zdárného dokončení zakázky. Všechny právně průchodné kroky jsme vyčerpali.
Nakonec nám nezbylo než jednat s dodavateli, vysvětlit jim situaci a pěkně požádat o součinnost. První firmu v pořadí jsme požádali o dodání díla ve zkráceném termínu a druhou firmu o to, aby se nevytvářely obstrukce s ohledem na riziko enormních škod pro město. Obě firmy slíbily součinnost.

Mata: Udělali jsme podle mého názoru maximum, ale po červnu všechny dohody padly. Na magistrátu se pak zřejmě nic nedělo. V září vedení města pouze informovalo, že za to můžeme my. Zjistil jsem, že regionální rada může udělit výjimku. Žádost ale nikdo doposud nepodal, místo toho
nás napadli, že město kvůli nám přišlo o 48 milionů.

Hausenblas: Paní Nechybová tvrdí, že jsme měli zakázku rozfázovat, což není možné a jen to ukazuje, že je paní Nechybová nekompetentní.

Mata: Veřejná zakázka má jasná pravidla. Rozfázování již vyhlášené veřejné zakázky je nesmysl. Šlo by o podstatnou změnu, takže by se to muselo vyhlásit znovu. Jediná možnost je posun termínu do roku 2016, kterou zatím nikdo nevyzkoušel, a město to bude zkoušet, co vím, až teprve tento týden. Stanovisko ÚRR bylo vydané už 31.8.2015, nevím, proč to ještě nikdo nepodal. Finanční výbor jsem o stavu EOSu upozorňoval, o celkových sankcích jsem informoval zastupitelstvo už v dubnu, takže není pravda, že nikdo ze současného vedení města informace neměl.

Hausenblas: Těch 48 milionů za odbavovací systém je účet za puč.

Mata: Pokud se to nepovede z důvodu, že vedení města nepodá žádost o výjimku, nebo ji podá pozdě a město o ty peníze přijde, podám trestní oznámení.

* Jaký je podle vás celkový účet za puč?

Mata: To se nedá vyčíslit přesně. Těch rizik je mnoho. Nemám informaci o tom, zda někdo jedná s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj ohledně sankcí. Příkladem je Mojžíř, kam putovalo 60 milionů na rekonstrukci sídliště a komunikaci.
Tam hrozí 100 procent penále, takže 120 milionů korun. Minimálně penále se dá intenzivní komunikací s generálním finančním ředitelstvím podle mého názoru odvrátit.

Hausenblas: Třeba u jezera Petri končí udržitelnost.
Jestli teď přijde kontrola z Ministerstva financí, zjistí, že projekt není udržitelný a že městské peníze šly do cizího majetku. Tam se jedná o 70 milionů. I tam šlo o dny.

Bohuňková: Ani za sociální oblast se škody nedají vyjádřit penězi. Sociální situace v Ústí je neutěšená, největší problém jsou drogy, máme tu asi šest tisíc problematických uživatelů, s tím spojenou kriminalitu. Já jsem se snažila hledat opatření, která by ulevila lidem i městu, problém je spjatý se sociálně vyloučenými lokalitami, jsou to v podstatě spojené nádoby.
Další velký problém je péče o seniory. Snažila jsem se prosadit zřízení klubu pro seniory v Městských lázních, který by fungoval jako denní sociálně aktivizační služba, to tu chybí. Už bylo vše připravené, jen mělo zastupitelstvo schválit změnu zřizovací listiny Pečovatelské služby, což se nestalo jen proto, že jsem to navrhovala já, zastupitelka za PRO! Ústí.
Další věc je péče o lidi, kteří nedosahují například na dávky v hmotné nouzi nebo na doplatek na bydlení, ale přesto jsou ohroženi chudobou. Jsou to třeba matky samoživitelky nebo osamělí senioři s nízkým důchodem a vysokými doplatky na léky. Chtěli jsme zřizovat sociální obchody, které by byly především pro tyto osoby. Ani to neprošlo.

* Dlouho jste prý připravovali i kontroly ubytoven, kterými se teď chlubí nové vedení města.

Bohuňková: Kdyby nepřišel puč, proběhly by kontroly už v červnu. Nikdo z předchozího vedení města neměl ani představu, kolik je tu ubytoven a kolik tam bydlí lidí, v jakém stavu ubytovny jsou. Já jsem se od ledna setkávala s majiteli ubytoven, vytvořila jsem seznam a přehled o obsazenosti, ustanovila jsem pracovní skupinu a na červen jsme začali plánovat kontroly.
Takto rozpracovanou agendu ode mě převzalo současné vedení města.
Navrhovala jsem také například zavedení terénní služby, tzv.
zdravotního asistenta. Teď dochází k tomu, že sociálně slabí často nemají ani praktického lékaře a pravidelnou medikaci na chronické obtíže.
Veškeré zdravotní problémy řeší tím, že zavolají záchranku, čímž dochází k jejímu nadužívání a záchranáři se pak nedostanou včas tam, kde je jich skutečně třeba. Záchranka má v Ústí 80 tisíc výjezdu ročně a obrovské procento z nich je do sociálně vyloučených lokalit. Asistent by tomu měl pomoci zabránit, těm lidem vše vysvětlit, pomoct zařídit registraci u praktického lékaře, aktivně s těmi lidmi pracovat a vzdělávat je. Když jsem to předávala panu Madarovi, divil se, proč jsme to neprosadili. Proč? Jen proto, že ANO bylo uvnitř rozhádané a přes zastupitelstvo jsem tím pádem nic prosadit nemohla. Podobně to bylo s návrhem tzv. denní práce za stravenky a další.
Budu ale ráda, když současné vedení města mé nápady využije, i když si za to připíše zásluhy.
Podobně to ostatně bylo i s těmi uprchlíky, kteří posloužili jako záminka pro rozbití koalice. Já jsem jen nechtěla, aby Ústí dopadlo jako Drahonice, aby nám tu ministerstvo vnitra zřídilo další zařízení. Chtěla jsem, abychom tuto problematiku s ministerstvem proaktivně řešili a jeho zástupcům jsem už v lednu vysvětlovala, že pokud by do Ústí přišli nějací uprchlíci, znamenalo by to konec křehké sociální stability a že tyto problémy nepotřebujeme ani my, ani oni.
Mým cílem bylo jen zajistit, abychom byli připraveni na případ, že přijde nějaká nekontrolovatelná vlna migrace, která pořád hrozí.

* Jaká je současná situace na magistrátu?

Bohuňková: Ti staří matadoři jsou teď vychechtaní. ODS, ČSSD, komunisti… Oficiálně v koalici nejsou, pouze poskytují tichou podporu, ale mají za to samozřejmě nějaké požadavky. Tudíž jejich přání jsou plněna, ale odpovědná za to bude maximálně rada.
To je paráda, ne?

* A co bude dál? Chystáte se vytrvat do řádných voleb v opozici a poté se zkusit opět prosadit do vedení města?

Mata: Současné vedení města se nás do teď snažilo jen znemožnit a politicky znechutit, ale to jim nedovolíme. Je potřeba být konstruktivní a uvidíme, kam se to posune. Nejde tu o to, jestli bude Martin Mata znovu ve vedení, ale o to, zda Ústí dostane šanci být lepším městem pro život, a to skrze politické předvolební programy. Jako opozice teď musíme hledat průnik napříč zastupitelstvem.

***

„Jiří Madar je se dvěma mandáty nejmocnější muž ve městě, to je obdivuhodné a pro mě zároveň šokující.“

Martin Hausenblas

„Současné vedení města se nás do teď snažilo jen znemožnit a politicky znechutit, ale to jim nedovolíme.“

Martin Mata

Foto popis|
Region| Severní Čechy