Ústecký deník: Před komisí se žadatelé potili
Stipendijní fond Renesance rozdělí mezi studenty peníze na jejich studium v zahraničí
byli jsme tam
Ústí n. L. Ze zasedací místnosti se otevírají dveře a vychází z nich velmi nervózní mladá dívka. „To byly někdy pěkně rejpavé otázky,” prohodí, ale nervozita z ní evidentně odpadá. Má za sebou asi půlhodinový pohovor, který rozhodne, zda se jí podaří splnit její sen jet studovat na nějakouzahraničníuniverzitu. VÚstí nad Labem takto včera prošlo pohovorem deset, respektive devět studentů, protože poslední s komisí mluvil až z Číny po internetu. Stipendijní fond Renesance totiž mezi ně chce rozdělit půl milionu korun, které vybraným účastníkům umožní odjet na studium v zahraničí. „Přišlo celkem 17 žádostí, vybralo se 10 nejlepších. Jsou za necelý milion korun, komise musí nyní vybrat nejnadějnější uchazeče,” uvedla Kateřina Valešová z Ústecké komunitní nadace, kterározdělujepeníze.
Studenti, kteří se o stipendium ucházejí, mají různé sny. „Chtěla bych jet do Skotska studovat biologii,” řekla včera Michaela Garbarová. Podle ní je to šance, jak moci například pracovat na přístrojích, které české univerzitynemají. Zcela jistě odjede do tureckého města Adana studovat ekonomii Veronika Nutrová. Studium zde bude absolvovat díky programu Erasmus, ale shání ještě další peníze, které potřebuje třeba na cestu. „Tím, že pojedu do Turecka, chci i dokázat, že tato země patří do Evropy. Mají tam velmi moderní univerzitu,” uvedla.
Další ze studentek Barbora Fryčová chce odjet do slovinského města Portorož studovat cestovní ruch. „Svoji bakalářskou práci jsem zaměřila na destinační management právě v Ústeckém kraji. Mám kregionuvztah,”řekla.
Právě vztah k ústeckému regionu je jedna z podmínek udělení stipendia. „Vystupování žadatelů hodnotím velmi pozitivně. Jak středoškoláci i vysokoškoláci vědí, čeho chtějí dosáhnout. Doufám proto, že jim příspěvek pomůže,” tvrdí členka komise, předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Zda uspěli, se studenti dozvědí v první polovině prosince. V červnu stipendijní fond poprvé rozdělil první finanční prostředky. Osm studentů si na své studijní pobyty rozdělilotéměř440tisíckorun. Zakladatelem fondu je podnikatel Martin Hausenblas. Podle něho může takové studium mladým lidem něco dát a oni to pak mohou Ústí vrátit. Jako příklad uvádí studenta práv z Bostonu. Ten nyní chce ústecké univerzitě pomáhat jako specialista na autorská práva v průmyslovém vlastnictví.