idnes.cz: V Tisé vědí, jak bojovat s korupcí. Zakázkám pořídí “rodný list”
Občanské sdružení Oživení hodnotilo kvalitu zadávání veřejných zakázek v Tisé na Ústecku. Riziko manipulace podle něj obec sníží tím, že zavede “rodný list” zakázky, kam se všechno zapíše a který bude veřejnosti přístupný. Obec na protikorupční doporučení kývne.
Tisá se do projektu mapujícího kvalitu veřejné správy v Česku zapojila jako jediná obec z Ústeckého kraje. “Naší snahou je ukázat, že při veřejných zakázkách postupujeme transparentně a budeme tak postupovat i dál,” říká starosta obce Josef Jandásek.
Tisá prošla takzvaným protikorupčním auditem, kterým Oživení hodnotilo kvalitu zadávání veřejných zakázek a současně upozorňovalo na možná korupční rizika při jejich provádění. do PC pro iPad
“Nejčastějším analyzovaným rizikem bylo riziko manipulace se zakázkou ze strany třetí osoby, která zastupuje zadavatele v přípravě nebo organizaci zadávacího řízení,” řekl k auditu předseda sdružení Štěpán Rattay. Oživení současně doporučilo i některá opatření, která by hrozbu manipulace se zakázkou měla minimalizovat.
“Jedno z doporučení je zavést takzvaný rodný list zakázky, do kterého se budou zaznamenávat všechny úkony během zakázky a který bude veřejný,” uvedl jednu z rad vzešlých z auditu starosta Tisé Jandásek.
Audit probíhal přes půl roku. Starosta poskytl sdružení směrnice, pravidla a dokumentaci k zakázkám, které pak sdružení hodnotilo. Zástupci Oživení pak přijeli i do Tisé, kde prověřovali zakázky přímo na místě. “Dokud se politici nesvléknou donaha, nemůžou být ve funkci”
“Dobré je, že neshledali, že bychom někdy postupovali vyloženě netransparentně,” těší starostu. Vedle zmíněného rodného listu doporučilo sdružení starostovi zavést drobné nákupy do 100 tisíc korun či řádně vyškolit hodnotitele zakázek. “Mapa rizik nám rozkryla oblasti, které určitě vylepšíme,” uvedl starosta s tím, že doporučení vzešlá z auditu obec přijme.
Metodiku auditu vypracoval pětičlenný tým, v němž jsou nejvýraznějšími postavami autor zákona o přístupu k informacím Oldřich Kužílek a bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek.
Projekt Oživení vítá i sdružení Podnikáme bez korupce, jež spojuje byznysmeny odmítající korupci. “Když dělník v diamantových dolech odchází domů, svlékne se do naha a projde nepříjemnou prohlídkou. Politici jsou v peněžních dolech a pokud se i oni obrazně nesvléknou do naha, nemůžou být ve funkci,” uvedl předseda sdružení Martin Hausenblas.
URL| http://usti.idnes.cz/boj-s-korupci-v-tise-048-/usti-zpravy.aspx?c=A120618_1793680_usti-zpravy_kol