prvnizpravy.cz: PRO kraj: Vedení kraje posvětilo rozkrádání
Vedení kraje schválilo podporu dalších podezřelých projektů a posvětilo tak další rozkrádání prostředků na vzdělávání.
Ústeckénovinky.cz o tom informovalo hnutí PRO kraj. Ústecký kraj administruje miliardy korun, které Evropská unie vyčlenila na rozvoj vzdělanosti v kraji. Takzvaný Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK) ale vysává skupina politiků a dalších osob, které od krádeží za bílého dne nezastavily ani investigativní reportáže v médiích ani trestní oznámení. Vedení kraje schválilo podporu dalších podezřelých projektů.
Dočasný stop skupině kolem náměstka hejtmanky Koudy dalo až MŠMT, které pozastavilo proplácení dotací na vzdělávání. Krajští zastupitelé těsně předtím schválili přidělení dotací subjektům, které jsou součástí chobotnice, která již od roku 2008 vysává prostředky určené do rozvoje vzdělanosti v Ústeckém kraji. Prvotní podezření například u výzvy 1.2. (Rovné příležitosti dětí a žáků v Ústeckém kraji) budí fakt, že čtyři z pěti podpořených žadatelů nemají vlastní webové stránky. U výzvy 1.1 (Zvyšování kvality vzdělávání v Ústeckém kraji) je to obdobné, navíc předmět podnikání některých žadatelů naprosto nesouvisí se vzděláváním, např.: Czech Republic Investement, a.s. – provádění staveb, jejich změn a odstraňování, zemědělství včetně prodeje nezpracovaných zemědělských výrobků za účelem zpracování nebo dalšího prodeje.
Na základě informací dostupných ve veřejných databázích je snadno dohledatelné, že od počátku administrace OPVK v Ústeckém kraji jsou příjemci dotací i subdodavatelé služeb v jednotlivých projektech stále stejné subjekty a osoby. V příloze TZ zasíláme několik příkladů, které toto tvrzení dokazují.
Hnutí PRO kraj eviduje podezřelé nakládání s prostředky, které jsou určeny na podporu vzdělávání v kraji. Informace o podezřelém rozdělování dotací přitom zaznívají také od neúspěšných žadatelů projektů, jejichž žádosti byly často netransparentně vyřazeny z hodnocení či od partnerů projektů již podpořených. Hnutí PRO kraj proto vítá postup MŠMT, které zastavilo proplácení dotací na vzdělávání v kraji.
„Zastavení proplácení dotací je krajní varianta, ale není-li jistota, že prostředky na vzdělávání nejsou rozkrádány, jiné řešení neexistuje. Nejde tu totiž jen o ukradené peníze, ale také o promarněnou příležitost na rozvoj vzdělanosti v Ústeckém kraji. K tomu mohly přispět smysluplné projekty, které ovšem neúspěšně podávaly subjekty mimo partičku sedící na dotačním prameni. Současným administrátorům krajského OPVK a vedení kraje nejde o rozvoj vzdělanosti a za svůj přístup ke svěřeným financím by měli být náležitě potrestáni, “ řekl k tomu Martin Hausenblas, jeden z lídrů hnutí PRO kraj.