prvnizpravy.cz: Ústečtí získají stipendium na studium v zahraničí
Známá modelka Jana Knauerová kdysi potřebovala 240 Kč týdně, aby mohla dojíždět z Lovosic do Prahy na casting a uvažovat o modelingu.
Bylo to poprvé, kdy Martin Hausenblas, zakladatel Stipendijního fondu Renesance, někomu poskytl stipendium. V tu dobu 2 000 korun měsíčně po dobu jednoho roku. Do dvou let mu Jana jeho peníze vrátila a nastartovala dráhu top modelky a Hausenblase inspirovala k tomu, aby i nadále vyhledával mladé lidi s talentem a pomohl jim udělat první krok.
A tak byl v roce 2010 založen pod hlavičkou Ústecké komunitní nadace Stipendijní fond Renesance, jehož posláním je poskytovat stipendia na podporu studia v zahraničí pro uchazeče s vazbou na město Ústí nad Labem a jeho okolí.
„Mám za to, že člověk, který získá světový rozhled, kvalitní jazykové vybavení, vzdělání a vědomí vlastní hodnoty, má po návratu z ciziny zpět domů veškeré předpoklady se úspěšně zapojit do ekonomického, vědeckého, kulturního, společenského či politického života Ústecka a přispět tak k rozvoji své komunity,” vysvětluje zaměření Stipendijního fondu Renesance jeho zakladatel, ústecký podnikatel Martin Hausenblas.
Ve dvou prvních grantových kolech bylo z fondu podpořeno již 16 uchazečů o stipendium v souhrnné částce téměř 850 000 Kč. Zatímco třináct studentů se již vrátilo ze zahraničních cest domů, tři teprve absolvují své zahraniční studijní pobyty. Kromě tradičních destinací, jako jsou Spojené státy americké, Německo či Velké Británie, studenti z Ústecka zavítali v rámci svých zahraničních stáží i do více exotických zemí jako je například Vietnam.
Zajímavé jsou i obory, kterými se studenti v zahraničí věnovali. Například Vít Svejkovský se v rámci doktorských studií práv zaměřil na právní aspekty ochrany duševního vlastnictví. Magdalena Čurdová se věnovala studiu magisterského oboru Interiérová architektura na univerzitě v Nizozemí a svůj pobyt si prodloužila o šestiměsíční pracovní stáž v Mecanoo Architecten v Delftu. Klára Vostiňáková si odskočila z pražské VŠE na Fachhochschule Wien, kde se věnovala oboru Tourimus Management. Jejich příběhy naleznete na http://www.facebook.com/stipendijnifondrenesance.
Mnozí studenti se po návratu domů shodují na tom, že pobyt v zahraničí jim pomohl získat sebevědomí a jistotu, že se dokážou o sebe postarat i daleko od domova. Mnozí z nich již přemýšlí o tom, jak investici, která do jejich vzdělání byla vložena, vrátit.
„Stále mám na paměti slova Martina Hausenblase: ,Až jednou budete mít pocit, že vás finance, které jsme vám poskytli, dostaly tam, kam jste chtěli, tak vezměte ty peníze, jděte a pomozte splnit zase někomu dalšímu jeho sen.’ P roto doufám, že se jednou díky dokončenému studiu a nasbíraným zkušenostem v zahraničí ocitnu v pozici, kdy také budu schopná poskytnout pomoc někomu, kdo ji bude potřebovat, tak jako ji nadace poskytla mně.“ svěřila se Míša Ordošová, která vyjela studovat do Londýna mediální studia v kombinaci se studiem psychologie.
V současné době mohou případní další zájemci o podporu ze Stipendijního fondu Renesance posílat své žádosti a to do 1. listopadu 2012 Ústecké komunitní nadaci. Kompletní informace jsou k dispozici na webových stránkách nadace www.komunitninadace.cz. V rámci této výzvy bude rozděleno minimálně 300 000 Kč.
URL| http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-regionu/ustecti-ziskaji-stipendium-na-studium-v-zahranici/