Chtěl bych převzít odpovědnost za naše město
Několik let jsem podporoval různá protestní hnutí, byl jsem na straně aktivistů. Pak jsem se spolu s lidmi ze sdružení PRO! ÚSTÍ rozhodli přeměnit se z kritiků poměrů na ty, kteří vlastní aktivitou poměry mění. I proto jsem přijal místa leadera na kandidátce PRO! ÚSTÍ. Vím, že pokud uspějeme, čeká nás spousta práce a taky obrovská zodpovědnost, ale pokud chceme něco změnit, je nejlepší, když se o změnu pokusíme sami a nebudeme č ekat, že ji provede někdo jiný. A co bych jako politik chtěl v Ústí dokázat? Zvednout ho z předposledního místa žebříčku indexu kvality života v krajských městech. Obnovit důvěru ve vedení města a zastavit rozkrádání veřejného rozpočtu. Mezi moje priority určitě patří zákaz hazardu na území mě sta a zavedení transparentního hospodaření. Chtěl bych se zasadit o to, aby z Ústí bylo atraktivní, rozmanité město, kde lidé najdou práci i kulturu. Aby bylo tak přitažlivé, aby tu zůstávali mladí absolventi UJEP a neutíkali po skončení školy jinam. Věřím totiž v mladé a hlavně vzdělané lidi. I proto bych svůj svůj případný primátorský plat celý věnoval na stipendia.
Moje srdce bije pro Činoherák
Za jednu z vůbec nejohavnějších věcí, které provedlo současné vedení města, považuji likvidaci Činoherního studia. Zrušení úspěšné divadelní scény se čtyřicetiletou tradicí ve městě, kde kvalitní kultury opravdu není nazbyt, navíc způsobem bez nadsázky bolševickým, je neomluvitelná hanebnost. Jako člověk, který dlouhodobě usiluje o zlepšení života v Ústí nad Labem, jsem se přidal na stranu divadelníků, finančně je podpořil a stal se členem spolku Činoherák, který chce obnovit činnost souboru v budově Hraničáře. Je pro mě obrovským zadostiučiněním, k ž vidím, jak nás obyvatelé města podporují. Jak přispívají do naší veřejné sbírky, i za cenu toho, že oželí nové kalhoty, nebo lepší výbavu do nového auta. dy Zároveň se ale s postupem vedení města vůči Činohernímu studiu nechci smířit a tak jsem spolu s přáteli z hnutí PRO! ÚSTÍ podal žalobu kvůli podivné dotaci pro divadlo Amulet.
Hraničář ožívá. Zlu navzdory.
Na Hraničář jsem pyšný. Jen pár měsíců po té, co vedení města zničilo Činoherní studio, soubor hraje dál, dokonce ve vlastních prostorách. Jsem pyšný, že jsem byl a budu u toho. Jsem pyšný, že Činoherák hraje z velké míry díky obyvatelům města, kteří ho prostě nedali. Je to pro mě signál, že Ústí nad Labem má velikou šanci a energii stát se městem, kde lidé chtějí žít. Samozřejmě nebylo to a není lehké. Vedení města a magistrátu prostě hází Činoheráku klacky pod nohy dál. Nestačí jim, že mu nemusí dávat peníze z veřejného rozpočtu, ale chovají se, jako kdyby chtěli soubor vymazat z povrchu země. Trapné a především předpisy nepodložené problémy, které při otevření Hraničáře dělal stavební úřad, jsou toho důkazem. Naše heslo je ale Zlu navzdory a tak se v Hraničáři odehrála nejen první premiéra Činoheráku, ale hraje se dál. Oprava Hraničáře ale ještě není skončená. Cílem spolku je udělat z něj multikulturní centrum, kde se bude holdovat nejen divadlu. Je proto nutné vybudovat ještě galerii a další prostory jako malý sál nebo zázemí. Budu dál u toho a budu se dál snažit, aby celý projekt dospěl ke zdárnému konci.
I LOVE ÚSTÍ
Společně to dokážeme! I Love Ústí je facebooková platforma, která propojuje lidi v Ústí nad Labem a podněcuje je k zájmu o jejich město. Šíří otevřené informace o dění v Ústí, podporuje kulturní život a upozorňuje na pozitivní i negativní případy. Cílem a smyslem platformy I Love Ústí je vytvořit občanskou společnost a podpořit tak veřejnou kontrolu. Profil I Love Ústí týdně sdílí tisíce uživatelů. Když se tak silná skupina původně izolovaných jedinců propojí prostřednictvím informační sítě, která nepodléhá cenzuře, změní se náhle mechanika fungování celé komunity. Je mnohem těžší nechat „usnout“ nepříjemné kauzy a naopak pro občany je snazší vynutit si řešení nešvarů, které byly dříve tolerovány. Zároveň se tu mohou rychleji šířit i pozitivní zprávy anebo například informace o kulturních akcích a podobně. I Love Ústí se začala formovat v září roku 2010, od té doby si získala velkou popularitu. Jsem si jist, že je to dobrý model i pro ostatní města.
Profil I Love Ústí na facebooku: http://www.facebook.com/iloveusti
Podnikáme bez korupce
Podnikáme bez korupce je novou iniciativou, která veřejně deklaruje svůj etický přístup k podnikání. Oficiálně zahájila svoji činnost v září 2011. Posláním je šířit myšlenku podnikání bez korupce a organizovat aktivity, které korupční jednání ztíží. Občanské sdružení bude upozorňovat na bezkorupční prostředí zveřejňovat příklady, že podnikat bez korupce je možné. Vystoupením z anonymity lze dokázat, že úspěch je dosažitelný legálně. Občanské sdružení Podnikáme bez korupce chce oslovit všechny poctivé podnikatele a inspirovat je k tomu, že veřejnou deklarací o bezkorupčnosti ovlivní příznivě prostředí. Nebojuje proti korupci, takových aktivit je již mnoho. Platné zákony existují, ale nedodržují se. Jde nám o ozdravení společenského klimatu. Vytvořilo erb, který si poctivé firmy mohou dát na svůj štít. Sdružení má již nyní desítky příznivců jak mezi podnikateli, tak mezi starosty obcí. V nedávné době odhalené případy korupce na nejvyšších úrovních vyvolávají velkou odezvu lidí, kteří si přejí transparentní prostředí a ozdravění celospolečenského klimatu.
V čem iniciativa spočívá?
Pokud podnikatel, firma nebo organizace chce používat logo Podnikáme bez korupce, musí svolat zaměstnance, říct jim o záměru zapojit se do bezkorupčního hnutí a specifikovat, co v jeho konkrétním případě znamená podnikat bez korupce. Tento závazek pak zveřejnit na svých webových stránkách. Pak jen stačí vložit údaje o své firmě na www.podnikamebezkorupce.cz. Od toho okamžiku je podnikatel oprávněn používat logo iniciativy na obchodních dokumentech, webových stránkách, tiskovinách, fakturách či kdekoli jinde, kde to uzná za vhodné.
K čemu iniciativa vybízí?
Přestat si stěžovat na neúnosné poměry, na špatně vedený stát, na korupční vládu a začít u sebe. Pak se zeptat svého dodavatele, kamaráda, obchodního partnera, zda “už také podniká bez korupce”.
Jak se ke sdružení připojit?
- Veškeré informace najdete na www.podnikamebezkorupce.cz
- Předseda sdružení – Martin Hausenblas, ADLER International, a. s.
- Místopředsedou a pokladníkem – Heinrich Homola, Homola koučing
- Revizor – Radim Věntus, Maximdesign
- Kontakt: info@podnikamebezkorupce.cz
PRO KRAJ
Hnutí PRO kraj vzniklo v roce 2011 s ambicí dostat z vedení Ústeckého kraje zkorumpované a korumpující politiky a nastolit na krajské úrovni transparentní vládu. K hnutí se až do března 2012 přidávaly osobnosti, které jsou aktivní v prosazování čisté politiky. S hrdostí se počítám mezi jeho zakladatele. Mezi jeho tváře patří bývalý ředitel ústeckého Činoherního studia Jaroslav Achab Haidler, zoolog a ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas, duchovní Josef Hurt, starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser, bývalý starosta Varnsdorfu Vladimír Bartoň, evangelický farář a exsenátor Zdeněk Bárta nebo Vladimír Buřt, známý obhájce zachování limitů těžby hnědého uhlí a další a další. V krajských volbách se nám podařilo přesvědčit více než 8 procent voličů a získat tak 6 křesel v krajském zastupitelstvu. Ti, kteří do nich usedli, jsou připraveni vládnoucí koalici zabránit v korupci a poukazovat na všechny případné nešvary.
Oficiální stránky: http://www.pro-kraj.cz