idnes.cz: Šéf odboru inzeroval pro vedlejšák magistrátní e-mail, úřadu to nevadí

16. prosince 2015

Dvojice opozičních zastupitelů v Ústí nad Labem vyzvala magistrát, aby propustil dlouholetého šéfa stavebního odboru Vlastimila Hudečka. Podnět dali tajemníkovi poté, co MF DNES přišla se zjištěním, že Hudeček roky porušoval zákon. Zastupitelé následně upozornili na další nesrovnalosti.

„Pan Hudeček se dopustil závažného porušení zákona a na jeho selhání nelze pohlížet jako na drobné pochybení. V této otázce vidím i jednoznačně selhání tajemníka úřadu, který na takové pochybení musel být upozorněn až zvenku,“ uvedl lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas, jenž byl hlavním autorem podnětu.

Hudeček byl totiž roky jednatelem tří společností, které se zabývaly pronájmem a prodejem nemovitostí, což mu kvůli riziku střetu zájmů zakazuje zákon o úřednících. Od tajemníka magistrátu Jiřího Javorčáka za to dostal jen výtku ( o zjištění MF DNES zde ).

Hausenblas pak s kolegou ze zastupitelského klubu Davidem Dadučem upozornili na další problematické skutečnosti, které souvisí s Hudečkovou funkcí. Hudeček měl například minimálně dva roky na plotě svého domu reklamní plachtu, na níž inzeroval své další služby soudního znalce na odhad cen nemovitostí, a jako jeden z kontaktů uváděl svůj oficiální e-mail z magistrátu.

„Když má znalec adresu i telefon přímo na magistrát, tak to znamená, že za ním zákazníci můžou jít rovnou do práce a tam si s ním dohodnout, co potřebují, což je špatně,“ míní zastupitel Daduč.

„Je nepřijatelné, aby úředník magistrátu inzeroval na plotě soukromé podnikání, při kterém užívá zdroje v majetku města,“ doplnil Hausenblas. E-mailová adresa není navázána na techniku, odpověděl úřad

Plachtu už z plotu Hudeček před časem odstranil. Adresu magistrátu a telefon k sobě do kanceláře však i nadále používá jako kontakty na svém profilu znalce, který má registrovaný u krajského soudu. Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

„Majetek, který mu byl svěřen k plnění pracovních úkolů, by měl používat k plnění pracovních úkolů, nikoli k soukromým podnikatelským aktivitám,“ říká k tomu právnička z organizace Transparency International Sylvie Kloboučková. Podle ní jde ale spíše o marginální pochybení.

Jak magistrát podnět zastupitelů vypořádal, nechtěl úřad prozradit. „Personální otázky magistrátu nehodláme řešit přes média,“ uvedla Jitka Stuchlíková z kanceláře primátora.

Podle odpovědi zastupitelům, kterou má MF DNES k dispozici, ale magistrát námitky Hausenblase s Dadučem odmítl.

„Jelikož e-mailová adresa není navázána na techniku zaměstnavatele ani na čas strávený v zaměstnání, nelze v tomto směru vytýkat Ing. Hudečkovi nějaké pochybení,“ napsal jim právník magistrátu Miloš Studenovský. Dodal, že tajemník považuje spor o Hudečka za uzavřený.

Hudeček je jeden z nejdéle sloužících vedoucích odborů na magistrátu, stavebnímu úřadu šéfuje od roku 1997. Už dříve uvedl, že své soukromé aktivity nehodlá komentovat. „Nemám, co bych vám říkal. Nevidím důvod,“ sdělil.
URL| http://usti.idnes.cz/vedouci-staveniho-odboru-v-usti-hudecek-a-jeho-soukrome-aktivity-pyk-/usti-zpravy.aspx?c=A151215_154951_usti-zpravy_alh